středa 3. července 2013

Kulturní odlišnosti aneb postřehy prvních pár dní

3. 7. 2013, 7:39

Zatím tu nejsme úplně dlouho na to, abych byl schopen porovnat vše kolem, ale pár rozdílů jsem našel, a dost z vás to zajímalo, takže tady jsou :)

Lidi
Sloganem Malajsie je "Malaysia truly Asia", tedy něco jako "Malajsie - opravdová Asie". Tenhle slogan je založený na tom, že se v Malajsii mísí kultury z celé Asie, což mohu potvrdit, jediné kultury, které jsem tady zatím nezaznamenal, byly ty postsovětské. Jinak se tady mísí fakt asi všechno - od arabů přes indy, číňany, korejce, filipínce a samozřejmě až po místní malajce. To se pak projevuje asi úplně všude, od kuchyně přes jazyky, náboženství, školství (většina z výše zmíněných komunit tady má své školy) až po architekturu.

Z konkrétních lidí pak znám pouze domov, takže nemůžu generalizovat, ale co se například vztahů týče, lidi jsou si velmi blízcí a typicky pro Asii se respektují.

Oblékání je tady o dost striktnější než u nás, což je dáno dominantním náboženstvím - islámem. Na ulici potkáte spoustu žen v burkách, na druhou stranu i dost žen třeba i bez šátku na hlavě - ať už hinduistek, turistek nebo nějakých jiných vyznání :) Mimo jiné je tady neslušné na veřejnosti smrkat, což trochu ztěžuje život alergikům jako jsem já...

Děcka se navzájem krmí

Náhled na polovenkovní kuchyni. Foceno z boční terasy
Bydlení
Opět nemám dostatečně široký vzorek na srovnání, ale vypadá to, že se bydlí poměrně podobně, jako u nás. Stejně jako u nás i zde se sundávají boty při vstupu do domu (u nás už u vchodu na zahradu). Už jsem popisoval jak tady vypadá sprcha a záchod (záchod ve sprše, respektive naopak), s tím, že sprcha = plastová kelňa a kýbel. Celkově je tady dost čisto, ikdyž na ulicích je dle mého o dost více nepořádku, takže nevím jestli v tomto nejsme výjimka.

Na každém rohu pak najdete větráky (což je fajn, ani těch 35 °C se u nich nezdá tak strašných) nebo klimatizace. Ty jsou problematičtější, protože to s nima malajci přehánějí a v klimatizovaných místnostech pak je regulérní kosa, což není úplně ideální hlavně při častém přecházení nebo dlouhých pobytech v takovýchto místnostech. Mezi ně se dá zařadit například i metro, ve kterém je chladněji než v lednovém Novosibirsku a cestování metrem se tak stává opravdu zážitkem...

Jak už jsem zmiňoval, většina života alespoň tady u nás probíhá venku - jí se venku, sedává se venku a dokonce se venku i vaří.

Dům ve kterém bydlí holky zezadu...

...z boku...

...z rohu...

...a pohled ze předu na terasu.

Denní režim
Pro malajce je velice zvláštní, že se nám během roku mění časy východu a západu slunce. Tady to je celý rok skoro stejně, vychází cca v 7 a zapadá zhruba v 19:30. I přes noc je ale docela dost horko, teploměr sice nemám, ale bez větráku se usíná těžko a na jedné chytré stránce jsem našel že teplota neklesá pod 20°C, což je více než průměrná letní teplota v ČR (19°C). Nic moc jako siestu jsem tady ale nezaznamenal, na horko se tu moc lidi nevymlouvají a dělají klasicky přes den. Možná ale kvůli horku jsou obchody a restaurace otevřeny o dost déle než u nás a kolem 22 hodin nemáte problém potkat na hřištích hrající si děcka...
Thomas si zašívá kalhoty. Samostatnost tady v domově není prázdné slovo...

Ty chodí do školy v různých časech - někteří odjíždějí školním autobusem už v 7 a vrací se v 13:30 ("dopolední škola"), jiní odjíždějí ve 12 a vrací se kolem 19 ("odpolední škola"). Jezdí tady takové ty žluté busy co znáte z filmů a seriálů, jen menší. Ve škole funguje anglosaský známkovací systém (A až E, A nejlepší).

Jídlo
Nasi lemak - malajské národní jídlo - snídaně
(ve skutečnosti úterní oběd)
Docela typicky pro JV Asii se tu sní spousta rýže - tu dělají asi fakt úplně ke všemu. Veškerá jídla jsou docela hodně kořeněná, standard pálivosti je asi o tři stupně výše než v česku. Zajímavé je, že i jídlo, které by většina čechů měla problém sníst, je pro tříleté děcko dobrota. U nás, naservírovat něco takového v mateřské školce, druhý den je zavřená, tady se ti malí oblizujou a pohoda.

Zajímavost, kterou jsem zaznamenal v centru - místo do kelímků si pití nalévají do sáčku s ledem. Ten pak zauzlují a jen jeden roh nechají volný, do toho strčí brčko a jedou. Vypadá celkem vtipně, když se všude kolem potloukají malajci s ledovým kafem v sáčku, jako by si nesli pytlík rybiček ze zverimexu...

Black mee - černé nudle. Pro změnu čínské jídlo

Úterní večeře

Ceny
Celkově jsou tady ceny o dost nižší než v čechách. Dominuje asi benzín (cca 15 Kč/l) a diesel (11 Kč/l), ale
třeba chipsy se dají koupit za 10 Kč, sladkosti jsou taky o pár procent levnější. Obecně bych řekl že cenová hladina tady je tak 60, 70 - 80% té naší (samozřejmě až na výjimky) - vypadá to tak s telefonem (sms k běžné dobíjecí simce je za 6 senů, tj. cca 40 haléřů), jídlem v restauraci (najíst se dá i do 20 korun, o restauracích jsem psal už v článku "Den 2"). Doprava MHD je taky o kousek levnější, hodinová cesta do centra KL nás vyšla na 3 MR.

Ptali jsme se i na platy a minimální je 900 MR, tj. cca 6000 Kč, bežné jsou okolo 2 - 3 000 ringgitů (13000-19500 Kč). Nejlépe jsou údajně placení doktoři a právníci, případně manažeři.

Zvířata
Nic moc jsme zatím nepotkali, po ulici neběhají tygři (jaké zklamání to pro mě bylo...) ale klasické kočky, lidi chovají psy tak jako u nás (včera jsem zjistil, že ta budova vedle nás, co tam pořád štěkají psi, je psí hotel). Jediný rozdíl co nás zatím potkal je, že je všude plno ještěrek.



Doprava
O veřejné dopravě už jsem se taky rozepisoval, takže jen ve stručnosti - busy jsou o něco méně pohodlné, starší a ošuntělejší a staví úplně všude, v každém dopravním prostředku máte kvůli klimatizaci do pěti minut na nose rampouch, metro je podobné tomu v Praze. Jezdí se vlevo (pozůstatek po anglických kolonizátorech, ostatně ne jediný).

Co evropana mile překvapí:
Přijde mi, že se už hrozně vykecávám o blbostech, takže tato část bude stručná, v případě dotazů rád odpovím na komentáře :)
- Celková životní úroveň (podobná té v ČR).
Kvalita školství.
Nakupování + otevírací doby.
Angličtina skoro všude. (Čekal jsem že budu mít problém s dorozuměním, nápisy a vůbec vším, ale vůbec...)

Vzdálenost mezi oběma domy. Vlevo je plot toho chlapeckého,
auta za křižovatkou parkují před dívčím domem



Pohled na "naší" ulici z křižovatky u dívčího domu

Pohled na ulici u chlapeckého domku. Ve skutečnosti je na ní docela binec



1 komentář:

  1. Zajímalo by mně časem, a pokud to snad vyjde najevo, která záležitost domorodcům v jejich místě života znepříjemňuje život. Jinými slovy, co jim vadí, že nefunguje. Jisté funkce města, zdravotnictví, omezená vyšší studia, cestování, nedostatek čehosi, hygiena, málo sněhu. Nebo čeho se obávají. Jistě si nemyslí, že se mají jako v ráji.

    OdpovědětVymazat