sobota 29. června 2013

Den 1: Dalších 24 hodin plných kulturních poznání

29. 6. 2013, 23:38
Jen abych vás nemátl - jsem o den pozadu, tedy dnes večer píšu o včerejšku (28. 6.). Zítra to snad doženu, nemělo by se dít nic zásadního a mám den vyhrazený na dořešení všeho potřebného...

Včerejšek utekl jako voda, respektive vodka, intenzita zážitků nebyla ničím slabší než to co jsme dosud zažili. Začínáme si i docela zvykat na denní režim, já chytám první jména (Týnka už je má skoro v malíčku) a hlavně zažíváme první intenzivnější srovnání životních podmínek a stylů.

Ráno začlo, jako obvykle, hromadným úklidem. Každý od 6 let výše vezme svoje koště/mop/hadr a uklidí svou část, holky navíc chystají snídani a začínají s obědem. Když je o půl hodiny dům pořád skoro ve stejném stavu, je třeba ukázat co je špatně a je třeba to předělat, pak ještě jednou a jde se snídat. K jídlu napíšu více níže.

Cesta do foodbank
Po snídani jsme jeli s přebytkem jídla do "foodbank". Totiž, s jídlem se to tady má takto: poměrně často někdo (nevím zatím o koho konkrétně se jedná, ale co jsem vyrozumněl tak hodně o náhodné lidi, kteří chtějí pomoci) daruje něco - většinou jídlo - kterého dává poměrně dost. To umožní domovu celkem hospodárně žít a života si docela i užívat. Děcka mají dost sladkostí, teta si může dovolit uvařit jim sem tam i něco lepšího zítra (=v sobotu) má Daniel narozeniny, takže bude barbecue atp. No a někdy jim prostě nějaké jídlo i přebývá. Každé dva týdny se proto jezdí do tzv. foodbank, kde se přebytky darují církvi, aby se nemusely vyhazovat. Celkem fajn systém...


Centrála protestantské "Grace community"

No, odvezli jsme jídlo, naobědvali se a začala na mě dopadat únava. Až později mi došlo, že tohle asi teda bude ten dopad časového posunu. Ikdyž jsem byl podobně unavený i během roku, vymluvil jsem se sám sobě na dlouhou cestu (nakonec jsem asi nebyl tak daleko od pravdy... :) a šel si dát na hoďku šlofíka.

Odpoledne pak proběhlo klasické odpolední úklidové kolečko, chvíli jsme si s klukama házeli na koš (hrozně se jim líbil pohled na smečujícího "bratra Honzu", takže to byla celkem sranda :)), načež pak "strejda Neil" zavelel, a šlo se na dráhu. Ukázalo se, že kluci mají postavenou dráhu na auta na dálkové ovládání. Ty ale nejsou žádné mikroauta na baterky, ale celkem slušné mašinky na benzín. Takže jsme si zajezdili, přitom i zaházeli na koš a šlo se do sprch.

Při večeři měl stryc telefon, pak všechny shromáždil na klasické povečeřové povídání/modlitbu, načež oznámil že my dva s Týnkou a ještě 5 ze starších dětí pojedeme, máme si vzít trika s límečkem a za 5 minut u auta. Pořádně jsme nevěděli (vyjma řidiče) kam vůbec jedem, a nakonec jsme teda skončili v čínské restauraci. Další z dárců, tentokrát dal vědět "last moment", ale i tak to bylo fajn. Docela vtipné bylo, když jsme dorazili do té restaurace, kde už byly i děti z druhého domova. Od doby co jsme přišli do doby, co oni odcházeli, se se mnou přišlo pozdravit každé dítko minimálně dvakrát a věřím tomu že mít foťáky s blesky, byl bych třikrát slepý. Chudák Týnka si, pravděpodobně kvůli svému konstantnímu opálení až tolik pozornosti neužila... :D Cestou zpátky jsme se ještě stavovali na nějaký tradiční minipokec nad pitím, takže jsme si dali ledový čaj, naučili děcka hru na řešení detektivních případů pomocí ano-ne otázek a jeli domů.

Zajímavosti/shrnutí toho, co jsme zatím poznali:
Bydlení
Domov (ten v naší části) je rozdělen na dva domky - dívčí (="centrála") a chlapecký. Jsou od sebe navzájem de facto přes ulici a jelikož leží v obytné čtvrti, všichni včetně malých dětí v jednom kuse přebíhají tam a zpátky. Celkově je bydlení na o dost vyšší úrovni, než jsem původně očekával, převážně díky dobré každodenní práci všech dětí. V obou domcích jsou filtry na vodu, které ji občas i chladí, takže se docela i dá pít. Průjem zatím nikdo z nás neměl, zvracení taky ne-e, takže asi v poho :) Místo sprch jsou zednické "fanky", to už jsem psal včera, ale to je taky ok.

Trochu problém je noční horko. Řešíme to zapnutým větrákem (tímto zdravím Přemka), některé děcka spávají ve spodním patře, třeba i na zemi. Na komáry funguje úplně jednoduchý biolit do zásuvky. Všechny běžné vymoženosti jsou k dispozici, alespoň si nemůžu vzpomenout na nic, co by mi chybělo. Wi-fi, televize, DVD, počítače, ledničky, trouby, sporáky atd. Jen s tou vodou je občas problém. Jo a vlastně ještě jedna poměrně zásadní věc zde chybí: toaletní papír. Zatím to řešíme kapesníčky a vodou, ale mám strach ze chvíle, kdy kapesníčky dojdou. Asi se budu muset přiučit od místních...

Celkově se žije hodně venku, domy se v podstatě nezavírají a v podstatě vše důležité se děje na terasách. Větráky tady fakt docela fungují, takže tam není ani tak vedro, navíc se zde každé ráno uklízí, takže všichni chodí boso, což je docela příjemné, kachličky nejsou nijak rozpálené a nohy se tak nepotí. Jídlo se taky jí venku, takže domů se vše přesouvá v podstatě jen večer na sledování filmů.

Jinak já bydlím sám v malém pokojíku v chlapeckém domě (viz fotky). Malý, ale skříň mám, postel, větrák, zásuvku též, nic jiného není potřeba. Týnka bydlí v tom hlavním domku ještě se dvěma holkama, skříň (respektive poličku) už dneska taky konečně dostala. Z mého pokoje jdou zamřížované dveře rovnou ven - ty jsou ale zamčené, takže mám v podstatě permanentně otevřené zamřížované francouzské okno.
Můj pokoj - pohled od dveří

Můj pokoj - pohled z postele


Jídlo
Jídla si zatím užíváme řekl bych na 100%, od příjezdu jsme neměli nic, co bychom jedli už někdy předtím. Hned první večeře byla celkem překvápko - houbová polévka s rýžovými nudlemi. Ale taková, jakou jsem zatím nikdy nejedl - spousta koření, úplně jiné houby, navíc rozemleté. A to všechno se sladkým pečivem. A nebylo to vůbec špatné. Pečivo se tady jinak jí pořád jen sladké, minimálně má sladké těsto. Jen nevím jestli to není proto, že ho domovu někdo neustále daruje a nebo je to tradice.

Snídaně bývají celkem prosté, samotné to pečivo - ikdyž i to je docela dost zajímavé, jiné než je v ČR, přirovnal bych ho k takovým těm mléčným rohlíčkům co se prodávají balené, jen placatější a většinou něčím posypané - kokosem, mandlemi, nějakým kokosovým džemem nebo co to je.


Na oběd bylo maso na kari s hráškem a nějakou zeleninou a tady celkem klasicky rýže. Večer rýže a zbytek z oběda + různá zelenina (nějaké saláty nebo co to bylo), různé další druhy masa, tofu (to mi ani Týnce moc nejelo). Po každém jídle jsme měli kelímek s ovocem. Většina byla známá (pomeranče, grepy, jablka), večer jsme ale zkusili i novinku - durian. Je to pověstně smradlavé ovoce, říká se o něm že smrdí jako zkažená cibule. Pověsti potvrzeny, smrad nehorázný. Je to s ním údajně jako s olivama, nejprve lidem nechutná, člověk mu musí přijít na chuť. Upřímně nechápu, jak bych měl přijít na chuť tomuto... :D Nic takového jsem do té doby neměl - bylo to trochu nasládlé, ale hodně byla cítit ta cibule (ne čerstvá, ale taková "jetá", až rozpouštějící se), ovoce je navíc hodně krémové až mléčné. Smrtelná kombinace. Prý je zakázáno to ovoce brát do MHD jak smrdí, a ani se nedivím. Fakt šílenost.

Celkově se dá říct, že se tady mísí všechny možné kuchyně - od Indické (kari je skoro všude) přes čínskou, částečně arabská a evropská, samozřejmě malajci si přidávají svoje, takže je vše hodně pestré. Dost se prý jí ryby, ikdyž ty jsme zatím neměli, moc ne vepřové (pochopitelně, muslimská země), ikdyž to jsme na druhou stranu měli už 2x nebo 3x.

O sladkostech už jsem psal, jedna další zajímavost - jako snack se tady prodávají nalámané takové ty instantní čínské nudle, které jsou navíc rovnou v sáčku kořeněné. 
Lidi
Chtěl jsem dneska psát i o lidech, které jsme zatím potkali, ale řekněme že se "naše poznání zase obohatila o nějaké novinky", takže si to nechám až na zítřek... :)

Děti baští Týnky perníčky. Chutnalo :)
Všecny budovy jsou tady větší, ikdyž se to na obrázku možná nezdá.
Benzinky jsou skoro vždy 2 vedle sebe . Zatím nevíme proč.


Jedna z těch velkých budov. Jsme na druhé straně světa,
proto se obrázek zdá nakřivo. Je rovně.

pátek 28. června 2013

Den 0: Konečně na místě!

29. 6. 2013, 0:33 GMT+8
Tak jsme tu! :) Z Abu Dhabi cesta už docela utekla, pár hodin na letišti se už dalo vydržet, let po cca 5 hodinách spánku a vydatné snídani taky (ikdyž to "tulení se" s malajcem, který seděl nalevo ode mě, nebylo úplně nutné) a už nás tahali ven. Mimochodem, letadlo bylo ještě větší než při letu z Berlína, v každě řadě 10 sedadel, ale servis m až tak pohodlný nepřišel, ikdyž obrazovka na každém sedadle tentokrát měla i ovladač na hry...
No, první krok z letadla a facka - vedro a vlhko jak blázen. Po letišti se cestuje vlakem, celkem rarita.

Cesta vlakem z letiště

Jezírko z okna vlaku



Prolezli jsme kontrolou, bez otázek a komplikací dostali razítko turistického víza a šli si pro kufry. Tam to bylo chvíli docela drama, přece jenom cesta z Budapeště přes půl zeměkoule se dvěmi přestupy, asi 10 minut vyjížděly všemožné jiné kufry, ale nakonec se teda objevily i ty naše. Směnit prachy (kurz katastrofální), koupit simku abychom se dovolali místním AIESECářům a lístek na metro a jeli jsme dál. (Nezdá se to, ale tahle procedura v tom vedru docela trvala, přišlo mi že jsme se na tom letišti plácali tak dvě hodiny.)
Cesta superklimatizovaným metrem do centra celkem štreka (38 minut bez zastávek), ale bylo na co se dívat, takže to uteklo. Tam jsme potkali místní, ti nám koupili jízdenku a jeli jsme většinu cesty jiným metrem zpátky...
Kousek od metra nás vyzvednul řidič a jeli jsme ještě asi 15 minut. Při seznámení nám bylo řečeno, že nemáme žádnou striktní job description, tedy že se od nás nic moc nečeká, že se máme v klidu aklimatizovat a užít si to tady. To se časem upravilo jen trochu, zatím jsme pouze kontrolovali denní režim děcek a that's it.
Výhled z mého pokoje - zahrada chlapeckého domu
Zjistili jsme něco málo o lidech a domově (křesťané - protestanti, všichni jsou moc hodní, ještě o nich napíšu individuálněji během pobytu).
Večer jsme jeli nakoupit nějaké nezbytnosti pro nás, hlavně "biolity" do zásuvek. Ty fungují, takže s komáry zatím není problém. Mimo to jsem si koupil nějaké sladkosti a viděl pár zajímavých věcí:
- sladkosti tady jsou úplně jiné, až na Mars a Snickers. Ty jsou asi všude.
- ryby tady jsou tak o 2/3 levnější než u nás a hrozně rozmanité.
- mají kukuřičnou zmrzlinu.
- benzín stojí 2,2 ringgitu/litr, diesel 1,8 MR/l (tj. cca. 14 resp. 10 Kč/l).
- hypermarkety jsou jinak skoro úplně stejné, ikdyž jde o značku která u nás vůbec není.
Po nákupu jsem si šel dát sprchu, ale trošku se zděšením jsem zjistil, že 1) sprchuje se na záchodě (místnost cca 1,5x1,5 metru, okachlovaná, na které je záchod - btw. toaletní papír se tu nepoužívá, vše se řeší vodou), a 2) že tady není sprcha. Myjeme se tak, že se poléváme takovou plastovou "kelňou" - zednickou naběračkou - kterou nabíráme vodu ze kýble, do kterého přitéká. Nebylo to špatné, voda vlažná, takže osvěží, a na styl umývání není až tak těžké si zvyknout, ikdyž se člověk cítí trochu divně.
Dochází mi baterka (a navíc je fakt pozdě), večer už se pak nic extra zajímavého nedělo a dnešek (den 1) si budu snad ještě zítra pamatovat, takže rychle končím.

Dotazy v komentářích vítány :)

Čuuus,

Honza

Dům, ve kterém bydlí kluci - pohled 1

Dům, ve kterém bydlí kluci - pohled 2


středa 26. června 2013

Dny -2 a -1: Budapešť – Berlín – Abu Dhabi a první kulturní poznání

První příspěvek bude asi trochu delší – první dojmy jsou vždycky silnější a hlavně mám plno času… :))

No – v úterý ve 3 ráno jsme po rychlém rozloučení vyjeli směr Budapešť. Na to, že mě čeká docela zajímavé léto, jsme z mého pohledu až nečekaně apaticky a hlavně rychle dorazili do Budapešti, nic moc k rozepisování. Na letišti nuda, zafoliovali jsme kufry, snědli první část svačiny a po hodince čekání odletěli směr Berlín.

Letadlo mimochodem docela nic moc, ani jsme nepoznali, že neletíme s nízkonákladovkou… Na turbulence jsme dostali pytlík sesamenfisch snacku či co a kelímek coly a byli jsme v Berlíně. Tam pršelo, takže do nějakého chození po městě se nám nechtělo. Oproti očekávání se ale 10 hodin čekání pořádně protáhlo – na tom letišti nebylo fakt vůbec nic. Nejlevnější pití – voda z automatu za 3 eura, díky moc. Pár krámů a restaurací s cenami začínajícími na velikosti mojí poslední výplaty, suvenýry s letadly a Starbucks ještě dražší než v ČR (jo, jde to…). A wifi taky placená. Screw you, Europe!

O to více jsme pak byli nadšení z toho Airbusu, ve kterém jsme cestovali do Dhabí. Nečekal bych, že můžu mít takovou radost z letadla… Luxusní servis (dostali jsme mj. i kartáčky, což nám docela zpříjemnilo čekání v Emirátech :), takové ty malé obrazovky co jsou v busech Student agency se solidn filmovou kartotékou, příjemný personál v jednom kuse nabízející pití – nesrovnatelné s tím házedlem se kterým jsme letěli z Budapeště.

O poznání lepší než Berlín bylo (dosud) i čekání v Abu Dhabi. Hned po příletu Týnka usla, tak jsem se šel dívat na film, přičemž se cca v polovině nezištně přidal náš nový kámoš – nějaký random japonec. Postavil se za mně a aniž by se jakkoliv snažil předstírat nezájem, prostě se díval se mnou. Dívám se na něho jak na retarda, on se usměje ještě blběji a čumí dál… Tak jsem mu to natočil, ať si může sednout, a dívali jsme se spolu. :D Pak se přidal ještě okázaleji další zvědavec, ale toho to za chvíli bez zvuku jen o titulkách přestalo bavit… Poznání č. 1: japonci (minimálně náš vzorek) jsou přátelští a ukecaní a jejich výdrž je různá. No, obchody tady jsou zajímavější a o něco levnější, !je tu wifi zadáčo!, sedadla pohodlnější všechno čistší, nablýskanější. V kvalitě zatím poznaných letišť vedou emiráty. Jsem zvědavý na Asii.

Při prozkoumávání letiště jsme udělali i další kulturní objev: arabové na nás byli podstatně milejší, když jsme se k sobě s Týnkou neměli /rozuměj: nedrželi jsme se ani za ruce/. Hned první securiťák se s náma takhle dal do řeči a poradil nám, že když čekáme delší dobu, máme nárok na free snídani, oběd a večeři. Škoda že jsme to zjistili až v 15 hodin... No zbytek času jsem se pral s iPhonem, odmítal fotit, takže zatím bez fotodokumentace, ikdyž k focení toho nijak extra nebylo. Večeře byla celkem luxusní, oba jsme si dali indickou a nacpali se jak dobytci (po stížnosti úprava – polovina z nás se nacpala jako dobytek, druhá polovina „udělala svoje bříško spokojené“ :D).

Teď už čekáme na odlet, zbývá nám posledních pár hodin a pár procent baterky…

Další zprávy z Asie. Mějte se všichni famfárově,


Honza

čtvrtek 20. června 2013

Malajsie - zajímavosti

Rafflesie

"TUN" je nejuctívanější titul udělovaný vládou a v jednu chvíli nesmí existovat více než 25 jeho nositelů.

Největší jeskynní síň na světě je síň Sarawak v národním parku Gunung Mulu. Údajně se do ní vejde 40 letadel Boeing 747-200. 

Malajsie má společně s Katarem nejnižší míru úmrtnosti na onemocnění dýchacích cest (7,5 úmrtí za rok na 100 000 lidí). Nevím, jestli ten rozdíl od Ostravy rozdýchám...

Tanjung Piai v jižní části Johoru (ať už je Johor cokoliv...) je nejjižnější bod kontinentální Asie.
Sabah je domovem Rafflesie, rostliny s největším květem na světě.

Deštný prales Belum má větší počet tygrů na čtvereční kilometr než kterýkoliv útulek/ošetřovna v okolí.

Je možné že stromy "Bintagor", kreré rostou pouze v Sarawaku, obsahují látky které by mohly pomáhat vyléčit AIDS.

Kobra královská je nejdelší jedovatý had, přičemž v Malajsii se těchto hadů vyskytuje nejvíce na světě.

Most Penang je třetí nejdelší v Asii, měří 13,7 kilometrů.

Spirituální popová skupina Raihan drží rekord za nejprodávanější místní album, od roku 1996 prodali 700 000 kopií jejich alba Puji-Pujan.


Raihan

Další celkem cool věci, na které jsem přišel více méně sám :) :
Celou dobu budeme na cca 2-3 rovnoběžce a při cestování do Indonésie překročíme rovník.
Malajsie je v časovém pásmu GMT+8, tzn. v současnosti v 6tihodinovém posunu oproti ČR.
V Malajsii se jezdí na levé straně.
Průměrné teploty v Kuala Lumpur se pohybují okolo 28°C, v některých oblastech Malajsie pak až kolem 32°C (= průměr, ne maxima...)



ZDROJE:

neděle 16. června 2013

To do list aneb co chci zažít

Svou stáž a cestování po Asii si chci náležitě užít a inspirován Carsonovým "India challenges" seznamem jsem si udělal i svůj "To do" list:
Vyfotit se s s Týnkou před nočními Petronas Towers
Přespat na domku na vodě
Navštívit Legoland
Potápět se
Strávit den na pláži nic neděláním
Projet se na slonovi
Projít se čajovou plantáží
Dát si čerstvý kokos
Sníst nějaký hmyz
Dát si Malajské i Indonéské národní jídlo
Poslat pohled
Najíst se pod 20 korun
Vyfotit se s vyšším asiatem
Projít Chinatown a Malou Indii
Potkat orangutana
Naučit se uvařit alespoň jednu místní specialitu
Koupit si něco superlevného, co bych si doma nekoupil kvůli ceně
Projet se na půjčeném skůtru
Naučit Malajce topalki + pořídit záznam
Dát si v McDonaldu "prosperity menu" (Prosperity menu je v nabídce jen kolem čínského Nového roku, který je v únoru. V McDonalds jsem si tak dal alespoň "Samurai burger" a "Sakura McFizz")
Surfovat
Zaběhat si ráno při východu slunce na pláži pod palmami
Vylézt na sopku


Navštívit:
Melaka (chrám)
Putrajaya (mešita)
Penang
Langkawi? EDIT: prý podobné Penangu, na kterém jsme byli, cesta na sever dvakrát se nám nevyplatí, a ani se nám nechce... :)
Kepong - FRIM
Cameron highland
Indonésie:
Karimunjawa (plavání se žraloky)
Lombok


Seznam budu aktualizovat, přičemž zeleně je zaznačená splněná a červeně nesplněná "povinnost". Za každý podnět do "to do" listu budu samozřejmě vděčný, stejně nebo ještě více i za nápady na místa. Komentáře kontroluju průběžně ;)

úterý 11. června 2013

Proč blog?

První příspěvek bude jeden z mála (alespoň trochu) strukturovaných. Tedy, proč blog?

  • Efektivita podrobného sdělování - tohle spojení nedává na první pohled úplně smysl, ale... Myslím, že existuje více než jeden člověk, který by si rád přečetl/poslechl o tom, co se se mnou, respektive s námi na cestách děje. Za tenhle fakt jsem velmi vděčný a rád bych všem vyšel vstříc. Na druhou stranu pokud bych měl každému psát/telefonovat o všech podrobnostech individuálně, nezbyl by mi čas/peníze na další cestování - tedy podrobně, ale efektivně :)
  • Interakce - rád bych zůstal se všemi v kontaktu jinak, než přes Facebook. V případě vašich dotazů bude právě tenhle blog místem, kde mě zastihnete nejsnáze (časový posun přímou komunikaci ztěžuje).  Na druhou stranu už teď mám sám spoustu otázek, takže se v příspěvcích budu asi dost ptát (jak mám ve svém velmi populárním zvyku :)) a za každou odpověď pod článkem budu velmi vděčný.
  • Vzpomínky - fajn způsob jak omezit svou katastrofální paměť a i po dvou týdnech si "pamatovat" co jsem už v Asii viděl...
  • Zábava - psát mě vždycky bavilo.
  • Ego - asi ještě více než psát mě baví se potom číst... :)) A je hezké vědět, že to nedělám sám (snad).
Takže proto. 

Pokud byste měli jakékoliv nápady na zlepšení nebo návrhy o čem/jak psát, veškeré podněty jsou vítány. 


H